Imieniny:
Szukaj w serwisieWyszukiwanie zaawansowane

Rozrywka

2009.04.16 g. 20:47

Buty halucynogenne - wykład z cyklu "Doświadczenie wewnętrzne. Od polityki do sztuki i z powrotem"


Komuna Otwock zaprasza na 3. spotkanie z cyklu: "Doświadczenie wewnętrzne. Od polityki do sztuki i z powrotem" - zatytułowane "Buty halucynogenne".
O prawdzie w malarstwie Stanisława Ignacego Witkiewicza opowie Paweł Polit, dyskusję poprowadzi Adam Mazur.

 

18.04.2009 [sobota], godz. 18.00
Warszawa, Lubelska 30/32, wstęp wolny

 

Na czym polega związek twórczości malarskiej i dramaturgicznej Witkacego z pojęciem prawdy? Paweł Polit spróbuje odpowiedzieć na to pytanie nie wprost, rozważając marginalny, zdawałoby się, wątek butów w jego twórczości. Odwołując się do rozważań Jacquesa Derridy, zamierza zaproponować namysł nad rodzajem „delirycznej dramaturgii” wpisanej w mało znany i niekomentowany dotychczas obraz Witkacego "Walka", której punktem wyjścia staną się przedstawione w nim buty. Chce zaprosić od prześledzenia przebiegu wpisanego w ten obraz „polilogu”, którego uczestnikiem będzie sam Witkacy, na równi z bohaterami jego dramatów – w szczególności dramatu "Szewcy" – a także inni artyści, z których prac zaczerpnął on pewne motywy ikonograficzne. Rozważania te kojarzyć będą podejmowaną w malarstwie Witkiewicza problematykę walki z dziedziną pracy, czy też szerzej pojętą sferą produkcji i polityki. 

Adam Mazur - historyk sztuki, krytyk i kurator, amerykanista. Pracuje jako kurator w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie. Wykładowca w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie i na Muzealniczych Studiach Kuratorskich na Uniwersytecie Jagiellońskim. Jest redaktorem naczelnym magazynu "Obieg" i członkiem zespołu "Krytyki Politycznej". Zajmuje się przede wszystkim historią i krytyką fotografii. Był kuratorem m.in. takich wystaw, jak "Efekt czerwonych oczu" (2008), "Wenus" (2008), "Nowi dokumentaliści" (2006).

 

Prezentowany w sezonie wiosennym w siedzibie Komuny Otwock cykl spotkań z wybitnymi historykami i krytykami sztuki – Lechosławem Lameńskim, Izabelą Kowalczyk, Pawłem Politem – dotyka źródeł doświadczenia sztuki. Proponowaną przez zaproszonych gości lekturę dzieł, które uznawane są nie tyle za klasyczne, co raczej kontrowersyjne, nazwać można radykalną. Radykalną poprzez zbliżenie, wniknięcie w przedmiot badań, ale także poprzez krytyczne przenicowanie dzieła sztuki. Lechosław Lameński przedstawi prace Stacha z Warty, Izabela Kowalczyk pochyli się nad „Dziewicą Orleańską" Jana Matejki, a Paweł Polit przeanalizuje znaczenia obrazu Stanisława Ignacego Witkiewicza. Każde ze spotkań podzielone będzie na dwie części: wykład i dyskusję z publicznością (moderator: Adam Mazur). Na każdym ze spotkań postaramy się zaaranżować przestrzeń tak, by nawiązywała do tematu wykładu. Od charakterystycznego dla działań Komuny Otwock zainteresowania polityką przechodzimy w tym sezonie do sztuki, by w dialektyczny sposób zobaczyć dzieło i jego twórcę; zobaczyć, przemyśleć i przewartościować. Wszystko po to, by móc powrócić do polityki zupełnie odmienionym i odnowionym.

 

Dodatkowe informacje:
Adam Mazur 608 251 401
Grzegorz Laszuk 501 283 421

--
www.komunaotwock.pl



-
Serwis oprogramował Jacek JabłczyńskiCopyright(c) 2002 - 2014 Fundacja Promocji m. st. Warszawy